понеділок, 21 червня 2010 р.

НеДемократія - Мітингувати зась!


Наприкінці минулого року чернівецькі депутати на черговій сесії міської ради ухвалили «Положення про порядок організації та проведення в місті Чернівцях мирних зібрань». Тихенько, без особливого розголосу та й без особливої реакції з боку заклопотаної постійною боротьбою за виживання громадськості.

А реакція повинна була б з’явитись, адже цим порядком порушують наші з вами права.
Бо міська влада, керуючись „совковими” принципима та методами (тоді про захід потрібно було повідомляти за 10 днів), вирішила зобов’язати організаторів мітингів, пікетувань тощо повідомляти про захід за три дні до проведення. І ще не факт, що дадуть дозвіл. А якщо й дадуть, то будете собі мітингувати в так званих «рекомендованих місцях», а саме: на майданні біля стадіону «Буковина» (вул. О.Гузар,1); на майдані навпроти готелю «Турист» (вул. Червоноармійська); на майдані біля мосту на вул. Руській; в сквері на вул. Університетській біля пам’ятника Ю.Федьковичу; в сквері на вул. Надрічній, 16-А (Садгора). І хоча в Положенні йдеться, що порядок «розроблений відповідно до Конституції України, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод», але…
В статті 39 Конституції України чітко зафіксовано, що «громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування», а також, що «обмеження щодо реалізації прав громадян на збори може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку».
Навіть Конституційний Суд України ще в 2001 році дійшов висновку, що «виходячи з положень … Конституції України про те, що виключно законами визначаються права і свободи людини і громадянина та гарантії цих прав і свобод і що лише судом відповідно до закону може встановлюватись обмеження щодо реалізації права громадян на проведення масових зібрань, визначення строків завчасного сповіщення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування з урахуванням особливостей мирних зібрань, їх форм, масовості, місця і часу проведення тощо є предметом законодавчого регулювання». Але, зазначається в рішенні, «ці строки не повинні обмежувати передбачене статтею 39 Конституції України право громадян». А, як відомо, рішення КСУ є обов’язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскарженим. І взагалі, йдеться не про дозвіл, а про повідомлення про зібрання!
Схоже, міська влада вирішила переступити і Конституцію, і рішення КСУ. Тому й кілька молодих людей, які хотіли в Чер-нівцях організувати мітинг щодо загибелі студента в райвідділку міліції, не отримали дозволу на його проведення біля стін УМВС в Чернівецькій області. Мітингували біля Народного Дому, що на Ломоносова. Молоді люди казали, що раз так ухвалено, значить треба виконувати. І саме цього добивається влада, аби унеможливити, відбити будь-яке бажання до організації громадських акцій.
Страшніше те, що громадськість міста не особливо й жалкує за втарченою можливістю. Бо, як повідомив нам один з координаторів реґіональних громадських акцій Андрій Сидоренко, найбільш пасивними в Україні є п’ять областей: Чернівецька, Херсонська, Кіровоградська, Чернігівська та Черкаська. Саме тут найважче «підняти» громадськість.
Ось і 14 червня, коли в 22 обласних центрах на площах біля облдержадміністрацій відбувався протест проти ухвалення законопроекту № 2450 «Про порядок організації і проведення мирних заходів» (більшість правохасиників вважають, що цей закон буде крапкою для демократії в Україні), Чернівцям було не до того.
А учасники заходу переконані, що передбачене у законопроекті встановлення 4-денного терміну повідомлення про зібрання унеможливить у багатьох випадках швидку реакцію громадськості на важливі події суспільного значення.
А в Чернівцях уже впродовж 6 місяців діє обов’язок повідомляти за три дні до зібрання. Так само, як і в багатьох містах. Бо місцева влада вже зробила для себе зручні умови. Байдуже, що ціною прав і свобод громадян. На превеликий жаль, жодна правозахисна організація чи по-літична сила не оскаржила рішення Чернівецької міської ради в суді.

Надія Вірна
P.S. Як нам повідомив Володимир Чемерис, член Громадської Ради при МВС України з питань забезпечення Прав Людини, наразі законопроект відкладено і досягнута попередня домовленість про проведення 24 червня комітетських слухань щодо законопроекту № 2450. Також, було погоджено, що громадськість представить на цьому заході свої пропозиції до тексту підготовленого скандального документу.
P.P.S. Газета «Час» готує судовий позов проти Чернівецької міської ради стосовно її рішення від 24 грудня 2009 року. Про результати судових баталій ми повідомимо пізніше.
original газета "Час" http://www.chas.cv.ua/ Випуск №25 (4409) 17 червня 2010 року

Немає коментарів:

Дописати коментар